Karikatür Yüklemeden Davalık Olduk! Karikatür Davaları ve Telif Hakları Kanunları

Technopat

17 B görünümler4

  Technopat.net sitesine karikatür yüklemediğimiz halde hakkımızda soruşturma açıldı! Yüzlerce belki de binden fazla insanı etkileyen ve haberlerle kamuya yansıyan bu büyük karikatür davası serisinde neler oluyor? Başımıza gelenleri paylaştık... www.technopat.net/2021/02/15/karikatur-yuklemeden-davalik-olduk-karikatur-davalari-ve-telif-haklari-kanunlari/
  Haberlerimizde karikatür kullanmadığımız halde, kullanıcı paylaşımı sebebiyle ifade verdik. Sonra bir tane daha aynı davadan geldi! İlerleyen süreçte iki davanın biri düştü ancak diğerinde dosya uzlaşmaya gönderildi. Bizden istenen tutar 36.000 TL oldu, kabul etmedik. Zira 5651 sayılı yasaya göre Technopat.net yer sağlayıcı, karikatürü yükleyen kullanıcı içerik sağlayıcı. Yani ilk davada olduğu gibi bunun da düşmesini bekliyoruz. Özetle işler konuya yabancı olanlar için karışık bir hal aldı ve bunları adım adım, anlaşılır şekilkde anlatmak üzere avukatımız Ozan Gürbüz ile bir araya geldik. Sizler de ne olup bittiğini anlamak için izleyebilirsiniz.
  İşin ilginci Komikbüro Ltd. şirketinden karikatürist Erdil Yaşaroğlu'nun daha önce "Karikatürlerimizi sosyal medyada paylaşan kullanıcıların endişelenmesine gerek yok. Biz onlara dava açmıyoruz." açıklamasıyla tutarsız bir durum olması. Soruşturma sebebiyle asıl paylaşımı yapan üyenin bilgileri isteniyor, verince soruşturma o şahsın üzerinden devam ediyor. Asıl paylaşımı yapan kişi de bir Technopat Sosyal kullanıcısı.
  Technopat Sosyal kullanıcısının konu içerisinde kullandığı bir karikatür sebebiyle savcılık bizden yükleyeni istediğinde doğal olarak dava kullanıcıya gidiyor. Yani yapılan açıklama ile uygulama birbirini tutmuyor. Bu dava konusunda Selçuk Erdem, Erdil Yaşaroğlu ve Serkan Altuniğne'nin adı en çok karşımıza çıkanlar oldu.
  Bu arada sosyal medya üzerinde artan şikayetler sonucunda bazı davalar incelenip, karikatüristler tarafından vicdanen geri çekilse bile, ödenmesi gereken farklı kalemlerde/başlıklarda bazı ücretler ortaya çıkıyor.
  Türk hukukunda ABD'de olduğu gibi milyon dolarlık tazminat davaları pek göremiyoruz. Zira Türk hukukunun temelinde zararın tazmini var ancak bir yandan da hukuk yoluyla zenginleşmeye, haksız zenginleşmeye karşı vatandaşı koruyan bir sistem var. Burada ise tek bir yüklü dava ile yüksek tutar yerine çok sayıda düşük tutarlı dava ile toplamda yüksek bir tutar talebi ortaya çıkıyor. Bunu da hukuki olarak konuştuk.
  Bu videoda amacımız karikatür sanatını icra eden karikatüristlere saygısızlık değil. Severek okuduğumuz ve satın aldığımız mizah dergilerine emek veren çizerlerin haklarını yadsımıyoruz. Ancak dava açılan kişi sayısının çokluğu ve durumlarının göz önüne alınmamasından doğan bir mağduriyet olduğunu kamu yararı için paylaşıyoruz.
  Dileğimiz öğretmen, memur, öğrenci ya da basit blog sitesi sahibi olan ya da bunu çıkar amaçlı ve bilinçli yapmayan kullanıcılara karşı bu davaları hak sahiplerinin açmaması ve daha fazla mağduriyet yaşanmaması. Dileğimiz 5651 nolu yasadaki "uyar - kaldır" prensibinin kullanılması.
  Bu video ve yazı elbette bütün detayları içermiyor, zira kanun karşısında sunduğumuz ifade ve deliller ana mesele değil. Burada sadece genel hatlarıyla bize bir dava açıldığını ve sayısız insanın bu tür davalarla karşı karşıya kaldığını temel hatlarıyla aktarıyoruz.
  Bu konuda konuştuğumuz diğer video, gazeteci Füsun Nebil ve Kadir Has Üniversitesi'nden İsmail Hakkı Polat'ın sunduğu, Ali Güngör'ün konuk olduğu Tekno Politik kanalındaki bağlantılı yayın oldu: trlocal.info/u/video/eWqghbHPmZ22rXg
  Konuyla ilgili bu yazı dizisini de okuyabilirsiniz: Karikatürcülerin telif davaları, Türkçe içerik sektörüne zarar mı verdi? t24.com.tr/yazarlar/fusun-sarp-nebil/karikaturculerin-telif-davalari-turkce-icerik-sektorune-zarar-mi-verdi,29871
  Bahsedilen Dan Piraro'nun karikatürlerinin, Komikaze'de izinsiz kullanılmasıyla ilgili sanatçının paylaşımı: pirarobizarro/status/1357038100048920577?s=20
  Karikatür davası açılan ve evinde çocuklarının bilgisayarlarına el konulan öğretmen Bekir Salih Korkmaz hakkında haber ve Erdil Yaşaroğlu'nun yanıtı: www.evrensel.net/haber/424487/karikatur-davasi-acilan-ogretmen-erdil-yasaroglunun-ithamlarina-yanit-verdi
  Technopat.net Yayın Kanalları ve Sosyal Medya Hesapları:
  Site: www.technopat.net/
  Forum/Sosyal Ağ: www.technopat.net/sosyal/
  Twitch: www.twitch.tv/technopat
  LinkedIn: tr.linkedin.com/company/technopat
  Twitter: TechnopatNet
  Instagram: technopatnet
  Facebook: Technopat/
  TRlocal: trlocal.info
  trlocal.info/number/-gs6ml23jQKvLC86LzpQ0g
  Technopat Global TRlocal: trlocal.info/number/sh0Qd1GDHK8Hnvn02bluzA
  Technopat Social English/International Section: www.technopat.net/sosyal/bolum/english-section.118/

  katma 13 gün önce

  YORUMLAR

  1. Technopat

   Bu konuda konuştuğumuz diğer video, gazeteci Füsun Nebil ve Kadir Has Üniversitesi'nden İsmail Hakkı Polat'ın sunduğu, Ali Güngör'ün konuk olduğu Tekno Politik kanalındaki bağlantılı yayın oldu: trlocal.info/u/video/eWqghbHPmZ22rXg Konuyla ilgili bu yazı dizisini de okuyabilirsiniz: Karikatürcülerin telif davaları, Türkçe içerik sektörüne zarar mı verdi? t24.com.tr/yazarlar/fusun-sarp-nebil/karikaturculerin-telif-davalari-turkce-icerik-sektorune-zarar-mi-verdi,29871 Bahsedilen Dan Piraro'nun karikatürlerinin, Komikaze'de izinsiz kullanılmasıyla ilgili sanatçının paylaşımı: twitter.com/pirarobizarro/status/1357038100048920577?s=20 Karikatür davası açılan ve evinde çocuklarının bilgisayarlarına el konulan öğretmen Bekir Salih Korkmaz hakkında haber ve Erdil Yaşaroğlu'nun yanıtı: www.evrensel.net/haber/424487/karikatur-davasi-acilan-ogretmen-erdil-yasaroglunun-ithamlarina-yanit-verdi

   1. mehmet demir

    bir sorum var: örnek olarak sitede gösterilen resim siteye eklenmemiş, sadece referans verilmiş ama site açıldığında görüntüleniyor. teknik olarak şöyle: sitenin html kaynağının içerisine eklenmiş şeklindeki bir kod telif haklarını ihlal eder mi?

  2. Oyunimo

   karikatur ve kitap tehlikeli şeyler

  3. bilgili hocam

   bana 5 karikatür için 40 bin tl lik dava açtılar

  4. Moon Walker

   Çok saçma o zaman karikatür sahipleri internet aleminden komple sildirsinler karikatürlerini yada yapıp paylaşmasınlar kendi kendilerine mizahlarını yapıp kendileri gülsünler insanlarıda uğraştırmasınlar.

  5. Saint Joseph

   Bu "içerik üreticisi" ve "içerik sağlayıcısı" ayrımının hukuksal olarak karşılığı nedir tam olarak? içerik sağlayıcısı bir internet sayfası hukukî sorumluluğu içeriği üreten kişi üzerine atıp tamamen sorumsuz mu olmuş oluyor yani? Doğrusu burada bir boşluk var. İçerik üreticileri bundan kâr sağlayacak ancak sorumlu olmayacak, ne güzel memleket.

  6. ÇALI

   Telif mafyası utanmadan sitesinde yayınladığı açıklamasına “Sosyal medyadaki karikatür paylaşımlarına, amatör sitelere, forumlara suç duyurusunda bulunmuyoruz” yazmış. Milleti salak sanıyorlar heralde.

  7. Giyinik Vatandaş

   :) Mahkememiz, tek karikatür karesi için 36.000 TL telif hakkı talep edildiğini ve olayla ilgili onlarca/yüzlerce dava açıldığını göz önünde tutarak oy birliği ile şu karara vardı: *Adamlar karikatürden değil, tekliften para kazanıyor.* :))

  8. Turan Var Olsun

   Karikatür bakmıyorum bile artık aklıma gelirde bir yerde paylaşırım diye

  9. Mahmut Sami Özdemir

   acama 36 bin tl sence o Karikatür alacak tabiki hayır 3 5 bin tl Karikatür alıp gerisi avukat alır TR Avukatla mantık budur zaten Technopat gördükleri için direk şikaretci olmuşlar çünkü dertleri yasa değil para koparmak bundan Dolayı TR avukatların %90 kancık ve Yoksun Aç gözlük ibaretdir Alllah İslah etsin bunları

  10. Gürkan Taş

   Gezi döneminde çok fazla karakatür paylaşılmıştı sosyal medyada ve forumlarda aman diyim dikkat edin. Birde bu karakatürcu arkadaşlar çağdaş Atatürkçü solcu geçinir, anlaştıkları hukuk bürosuna bakın sahiplerinin Twitter hesapları üzerinden AKP'li ve İslamcı paylaşımları var.

  11. Samet Poslu

   "Tişikkirlir sipirmin!"

  12. Polite Cat

   Geçmiş olsun siz bilgiyi olabildiğince saydam bir şekilde öğütüp sunan nadir kanallardan birisiniz inşallah hakkınızı alırsınız.

  13. Selcuk

   Şeytan’ın avukatı gerçekten varmış demekki

   1. Mustafa Dönmez

    Burda ki arkadaştan bahsediyorsun herhalde çok ayıp!

  14. İlker x

   Abi kullanmayın allasen sektör bitti bitiyor zaten o yüzden kudurmuş gibi saldırıyorlar davalarla. Paintten cin ali çiz onu koy bunların ekmeğine yağ sürme

  15. Deniz Sarıgül

   Video harika olmuş elinize sağlık. Bu olay gerçekten art niyetli. Sırf para için, yıllardır onları destekleyen insanların hayatlarına etmişler, telif korkusundan bütün piyasa içerik kaybetti. Bazı insanların gördükleri değer karakterlerini geçince böyle oluyormuş demek. Nolur siz böyle yapmayın abilerim seviyorum sizleri.

  16. grafani animation

   Technopat bu durumda kesinlikle haklı... Ama karikatüristlerin sıkıntısı da haklı. Üstünden para kazanmanız gerekmiyor paylaşımlar çoğaldığı için kimse dergi gaste almıyor. Hem de adamın emeği üstünden prim yapıyorsun hiç ücret ödemeden o da olmaz...

  17. Aydın Bekoğlu

   Bazı birimlerin yapamadığı şeyi sen veya avukatın yapmak zorunda .d Kurallar belli abi. Bu anayasa boşuna mı var? Bazı merciler kafalarına göre iş yapıyor. Hoş ne doğru ki?

  18. Kuroseru

   Technopat'ın bu konudan sorun yaşayacağını düşünmüyorum muhtemelen bu dava düşecektir fakat bu işten asıl başı yananlar bireysel kişiler olacak. Burası Technopat yorumları olmasa şu an ağır bir küfür edecektim bu işten sorumlu arkadaşlara ama neyse.

  19. Mert Topaloğlu

   Bu karikatür meselesi her şeyin önüne geçti.

  20. Deniz Fidan

   Aslında dava düşmekle kalmamalı birileri karşı dava açmalı. Bu hak arayışı falan değil kimden ne kopartırız diye art niyetli olarak davranmak.

  21. The Kelmange Kako Masters

   Bunun sorumlusu Recep Tayyip Erdoğan

  22. Enver Bozkaya

   24 dislike bu paylaşımlar yüzünden aç kalan(!) karikatüristler ve onların avukat ordusu

  23. Karakash

   Ali hocam karikatür çizen bir genç olarak geçmişte ben de böyle paylaşımlar yaptım. ODTÜ karikatür olaylarından sonra bu paylaşımları(alakasız olsa bile ) yapmayı da bıraktım hatta üstüne üstlük kendi çizdiğim karikatürleri bile artık maalesef korkudan paylaşmıyorum çünkü bu ülkede hak hukuk diye bir şey kalmadığı için en ufak bir falsoda senin üstünü çizebiliyorlar. Kendi yaptığın karikatürünü bile davalık edebiliyorlar çok yakın bir çizer arkadaşım da bu olaydan muzdarip ülke çok kötü yerlere gidiyor maalesef. Haksız kazanç konusundaki görüşlerinize de katılıyorum geçmiş olsun hocam.

  24. ModArt PC

   Sizin ofiste iken söylediğin 40 dakikalık sıkıcı videoyu sonunda paylaştın 😁😁

   1. Technopat

    Dava açılan için sıkıcı işler, ama bizim hayatımızdan bir parçayı da izleyicilerle paylaşmış olduk. Bakalım nasıl sonuçlanacak :) - Ali

  25. Emir Ali Çeken

   Emsal karara emsal karar verilen davalar görmüştüm 😂 emsaline emsal ulen

  26. Faruk Aydin

   Haktan peşinen feragat etmenin geçerli olmayacağını düşünüyorum. O sebeple “karikatürlerimi kullanacak arkadaşlara dava açmayacağım” gibi bir söylem dava açılamayacağı anlamına gelmez.

  27. mustafa korkmaz

   Aç kalmışlardır aç

  28. Ekmek

   Umut Sarıkaya hariç gerisi yalan egolarını tatmin edemedikleri için böyle şeyler yapıyorlar başka bir şey değil. Klasik sözde sanatçı tripleri.

   1. Çağan Çelik

    Umut Sarıkaya'nın karikatürlerine güldüğüm kadar kimseninkine gülmüyorum.

  29. mbclass mbclass

   Bu milletin her şeyi suistimal etmesi yok mu! Fikri mülkiyet hakkı kültürün oluşmadığı 3. sınıf dünya ülkesinde böyle şeyleri halka dayatmaya çalışmak beyhude bir çabadan başka bir şey değildir. Fikri mülkiyete kadar insanlar sahip oldukların fiziki mülkiyetleri korunsun önce!

  30. maNga ve ötesi

   geçmiş olsun technopat ailesi

  31. maNga ve ötesi

   bu avukatada işletim sistemi yüklemişler

  32. Melih

   Abi 36.000 lira ne? Gerçekten bu kadar basit mi?

  33. Süper Mario

   Boşa 36 k ödenmez ki

  34. ibrahim turan

   Galiba bazilari iş yaparken (meslek önemli degil) hakkiyla helaliyla degil de farkli yol kullanarak zenginlesmek istiyor. Mesela bi kaç yil calişip sonra 'dava' acip bunu da kötüya kullanip yüzlerce 'dava' açacaksin sonra uyduruk rakam ile tazminat para isteyeceksin. Kazanirsan bir yilda kazandigin paranin belki de 10 misli ile fazla para kazanacaksin 'dava yoluyla zenginleşmek'. X adamin binlerce davasi mi olur? Asil dava ile hakkini aramak degilde daha çok kolay yol ile zenginlesmek. Bu artik engellenmeli. yeşilcam filmi tokatci ''Sen köşeyi mi dönmek istiyorsun'' diyordu...

  35. ABDÜLKADİR ARSLAN

   36:06 Ozan Bey'i kıskandım yaa telefonun diğer ucunda Ali Güngör var, Recep Baltaş var. Teknik desteğin böylesi 👍🏻👍🏻👍🏻

  36. ABDÜLKADİR ARSLAN

   Çok geçmiş olsun, sonucun sizin lehinize olacağına inanıyorum. Sizin gibi alanının uzmanı kişilerin enerjisinin bu işlerle harcanması üzdü gerçekten.

  37. AhmetY

   En azından başkasının karikatürünü alıp, imzasına kadar silip, yazıları döşeyip kendi sitelerinde yayınlamıyorlar forum kullanıcıları :)

  38. Oğuzhan Cörüt

   Sevgili technopat bu konuda sonuna kadar arkanızdayız!!! Bu olayların en başından beri hayretle izliyorum gerçekten, toplumu yaptığı eserler ile güldürme amacı gütmesi gereken insanların gerçek niyetlerini anlamış olduk bu süreçte! Haklarını aramaları ne kadar doğruysa Haklarını bu şekilde, uyarı yapmadan, vicdan gözetmeksizin aramaları da bir o kadar yanlış!!! Gün sonunda eserlerinizi insanlar için üretiyorsunuz ve an itibariyle bu vicdansız tavırları yüzünden bütün toplumu neredeyse karşınıza alıyorsunuz. Buna geldiği yeri unutmak denir! Hep söylüyorum o karikatüristler "biz karikatürlerimizi herhangi bir mecraya satarken 15000tlye satıyoruz" diyorlarmış. Dönüp düşünmeleri akıllarına gelmiyor mu acaba o karikatürleri neden 15000tl ediyor! Acaba bu kadar popüler olmasına vesile olanlar kimler! Gerçekten hak arayışını vicdan dahilinde ve gerçek sömürücüler ve art niyetli insanlara yöneltseler bugün onların yanında olurdum ancak maalesef isimlerini kirletmekten başka bir şey yapmıyorlar benim gözümde! Sizlere de mücadelenizde başarılar diliyorum hocam, umarım bu haksızlık bir an önce son bulur. Sevgiler...

  39. Toygar Black

   recep abiyi satıp avukat tutmuşlar :(

  40. M. Emir Öz

   Karikatürist olmuşsun ama adam olamamışsın

  41. Aykut San

   Sözde sosyalist geçinen, halkın içinden çıkmış karikatüristler reklam geliri neredeyse olmayan forumlara, bloglara bile kullanıcılarının yüklediği karikatürler sebebiyle dava açıyorlar. Tanıdığım bazı insanlardan 7.000 - 8.000 TL para kopardı avukatları! Bunların derdi telif falan değil, telif ayağına kimden ne koparırsak!

  42. MR. SERVET

   1 adet tişört işyerimde bulundu diye marka ... 1 yıl hapis cezası 5.900 tl avukat,450tl mahkeme ücreti. ödedim.. hakim savcı sizi dinler gibi yapıyor ama umursamıyor :) delilleri çürütmeme rağmen vız geliyor avukatlar hakimler kanka olmuş...5 yıl denetime tabi tutularak serbest kaldım..

  43. MotoSohbet

   yıllarca karikatür paylaşım yapılmasına ses çıkartılmamış. şu an bile sosyal medyadan paylaşabilirsiniz diye teşvik ediyorlar. sonra sitelere dava açılıyor. karikatür paylaşmanın suç olduğunu bilmiyorduk ki. bilsek yapmazdık. istedikleri paralar makul seviyede değil. bizim halkımızın ekonomik durumu belli. ödeyebileceğimiz miktarlar istense, parasını verip kurtulacağız. ama onbinlerce lira isteniyor. yıllar önce bir site açmışız içerisinde karikatür galerisi var diye hayatımız kararacak. para kazanmadık, iş veya ticari bir site olarak hiç görmedik. yazık bize gerçekten. hukuken haklı olabilirler ama asıl mağdur bizleriz :( bu davaları açmadan önce uyarsalardı, yada bizim gibi habersiz insanlardan sembolik cezalar isteselerdi bari. ama sitede paylaşılan karikatür başına astronomik cezalar isteniyor. hangi vicdanlı sanatçı, normal sıradan vatandaşa onbinlerce liralık tazminat davası açar. insaf edilir inşallah :(

  44. Matematiksel

   Benim asıl şüphelendiğim şu. Avukatlık firması kendine yeni bir iş kolu yaratmış. Bu karikatüristlere gidip bir bakıma karikatürlerini satın almışlar gibi. Ben sizin karikatürlerin peşine düşeceğim, sizde köşeyi döneceksiniz biz de demişler. Karikatüristler imzayı attıktan sonra karikatüristler devre dışı kalmış. Avukatlık firması önüne geleni silkelemeye çalışıyor. Adamlar yeni bir iş kolu kurmuş. Başkalarının rahatsızlığı üzerinden köşeyi dönmeye çalışmaları çok kötü. Çift kale kurup bir kaleye avukatlık firması geçmişi öbür kaleye Karikatüristler. Eleştiri kime gelirse karşı tarafa atıyor suçu. Avukat diyor ki karikatüristler yaptı abi. Karikatüristler de bizim haberimiz bile yok avukatlık firması kafasına göre açmış davayı diyor. Feci bir dümen tutturmuşlar. Adalet sistemi bunların oyununu bozar umarım.

  45. mag339

   Onu bunu bırakın hocam avukat beye ne zaman ofis sistemi topluyoruz?

  46. sinan sünder

   umarım dava düşer en kısa sürede :(

  47. Hüseyin Enes Ertürk

   Ben anlamıyorum, bi tanıdığım yayıncıya da dava açıldı. Saçmalık

  48. enes ermiş

   Birileri bu karikatürleri haksız şekilde kullanıp gelir elde ediyorsa evet söke söke telifini ödesin. Ama forum siteleri bir nevi sosyal medya platformu sayılır, sosyal medyada hiçbir maddi menfaat gütmeden paylaşılan karikatürler için telif davası açmak şark kurnazlığından başka birşey değil.

  49. Kubilay Tabak

   Yolda, banyoda, dost meclisinde demlenirken falan sarki soyleyince dava edilmeyecegimizden emin degilsek susalim, susmayanlarin avzina kurekle vuralim. Bundan sonra varsa yoksa ronesans eserleri.

  50. Harun Karamuklu

   Karikatür TERÖRİSTLERİ! Aç gözlü pislikler!

  51. Çağatay KARASU

   bu gibi durumlardan dolayı gün gelecek dijital diye bir kavram kalmayacak ve bugün çok yakın!

  52. Ayberk Akıncı

   Sen mesleğini iyi bir şekilde icra edersin, 2 tane karakter yoksunu yüzünden senin mesleğin bir anda insanların nefret ettiği, küfrü bastığı bir meslek haline gelir. Çizerlerin, karikatüristlerin işi çok zor.

  53. cemil. edu

   üç beş tane para aşığı fırsatçı yüzünden koskoca camia yok olma aşamasına geldi. Herkes yaldır yaldır karikatür temizliyor. Resmi olarak sorun yaratmayacaklarını bilsek boy boy isimlerini yayınlamak ve herkese duyurmak gerek. Binlerce insanın ekmek yediği sektör birkaç kişi yüzünden yok olmayı hak etmiyor ayıptır ama işte naparsın.

  54. Ayhan ATİLAY

   Avukat danışma ücretleri ne oldu acaba...🤔

  55. Khergit Askeri

   Forumdakilerin sıkı denetlenmesi gerekir. Geçmiş olsun tüm modlara ve Hectopatlara

  56. Celal Karabey Yücel

   Gitsin google'a dava açsınlar.

  57. Program(+)

   nobody: lawyer:ııııı aaaa ııı aaaa ıııııııı

  58. Mehmet AYDEMİR

   bunu bazı sosyal medya trolleri de yapıyor... insanları kışkırtıp sinir edip kendilerine küfür ettiriyor sonra da dava açıp uzlaşma adı altında 5-10 bin lira para koparıyordu karikatür olayında da kanun şöyle değişmeli bence; eğer eser sahibi paylaşılmasını istemiyorsa önce kaldırılmasını isteyebilir, eğer içerik sağlayıcı kaldırmamakta ısrar ederse telif hakkının ücretini talep edebilir ama ücreti de ödemeyi reddederse o zaman kanunen yasal yollara başvurulabilir olmalı yoksa uyarı yok, kaldırma talebi yok direkt 35 bin ver bu bildiğin dolandırıcılık gibi bir şey kimse bir karikatür paylaşarak 35 bin lira kazanmaz bir de bu uzlaşılan sayı, mahkeme ceza kesse demek 70-80 bin mi kesecek napacak tacizciye tecavüzcüye gaspçıya dolandırıcıya bile ceza verilmiyor ifadesini alıp salıyorlar biz gülmek için bir görsel paylaştık diye 35 bin :D bu kanun şimdiye kadar yapılan bütün karikatürlerden daha komikmiş :D

  59. karuB_official

   Öncelikle bütün ekip adına geçmiş olsun diliyorum. Karikatüristlerin haklarını tabii ki de korunmalı ama telif hakkı üzerinden büyük meblağlar (36.000₺ gibi) üzerinden bu tazminatı haksız bir zenginleşme olmaması gerekmekte. O zaman resmen kanunda bir açık var. Ayrıca ihtarname yollamadan direkt şey yapmak da Sanki “Tefeci” veya “Alacaklı” gibi olmuş oldu gibi. Biraz insafınız olsun. Şunu anlamış oldum bir iş için içinde hukuki bir şey bulunursa her tanıdığım ve bildiğim işin uzmanı Avukatlara danışıp 40 kere düşünüp 1 kere davranmak gerektiğini anladım. Umarım dava düşer ve bu olaydan kurtulursunuz. Bence bu konularda herkesin bir arada toplanıp konuşarak halletmeliyiz yalnız herkesin görüşüne saygı duyarak yapmalıyız. Ben de özellikle karikatür gibi telif hakkı olan resimleri başım belaya girmesin diye seçememeye çalışıyorum. Ali Güngör’ün de dediği gibi bu gibi durumlarda manuel olarak yüzbinlerce resim aramak çok zor. Bir algoritma oluşturup daha kısa sürede incelemenin bir yolu ve doğru bir şekilde ayıklanması sağlansa. Bu arada Technopat Sosyal’deki kullanıcı adım da yazdığım hesapla aynı (B harfi büyük) inceleyebilirsiniz sadece 2 ya da 3 defa moderatör ekibinden büyük harf kullanımından dolayı birkaç saatlik ban yedim. Yani geçmişim temiz sayılır forumda. Ayrıca incelediğim ve baktığım konularda kullanıcıların Genellikle nezaket kuralları içinde olduğunu dışında olsa bile çok aşmadığını gözlemledim. Umarım en yakın zamanda bu olayın hemen bitmesini ve hukuk önünde aklanmasını bekliyorum. Ayrıca herkesin bu olaydan ders çıkarıp daha dikkatli davranmasını bekliyorum. Tekrardan geçmiş olsun.

  60. Tolga Kütükçü

   Çok şükür Mesut Çevik'in aksine düzgün bir şekilde olayı anlayıp, sığ yorum yapmadan hakkı savunan bir kanal çıktı.

  61. hasan

   bu olay gerçekten utanç verici internet ortamı malesef karikatür sahiblerinin ekmek kapısı olmuş yazık umarım bu olaydan kurtulursunuz bir an önce başarılar...

  62. Abdullah NİL

   14 dislike malum karikatürcü ve avukat ordusu

  63. Mehmet AYDEMİR

   keşke zamanında karikatürcü olsaydım her ay 10 kişiye tazminat açsam 5 tanesi ile uzlaşsam 2 senede zenginim

  64. oğuzhan yorulmaz

   Diğer davanında ilk dava gibi takipsizlik veya benzeri bir karar ile Technopat' ın lehine sonuçlanmasını temenni ediyorum.

  65. Devrim Artun Temel

   Welkam Tu Törkiy. Adamlar Adaletin Bug'unu Bulmuş. Ekmekle Paranın Dibini Sıyırmış.

  66. burakozyurek

   Teknoseyir'den Hamdi yapay zekâyla ayıklamıştı bu karikatürleri size de yardımcı olabilirler belki. Ama manuel halletmişsinizdir artık.

  67. fredy013

   Bazı avukatlık büroları etik dışı (kanun dışı değil) çalışarak insanların cebine göz dikmiş dururda. Sadece bu konuda değil, yaşlı insanları arayıp "şu dönemden borcunuz var" diyip resmen tehditle paralarını alıyorlar. Bu karikatürist arkadaşı da sağlam kafalayıp kariyerini nakde çevirdiler resmen.

  68. Ibrahim Olgun

   Mevzu neymis ki

  69. Murat Kara

   Çok ağır terbiyesizlikten başka bir şey değil bir de utanmadan "bazı arkadaşlar" açılan davaları inkar etmişlerdi. Neyse en azından kimin ne mal olduğunu görüyoruz artık rahatça ; seviyoruz sizi arkadaşlar.

  70. Oğuz Kıymacı

   Kafası her estiğine yanlış bilgi diye ceza veren moderatörle kapışmam sonucu Technopat Sosyal'de 1 yıl ceza aldım. Cezam haklıydı lakin moderatörler çok gelişigüzel seçiliyor. Demem o ki kurallar katı lakin moderatörler Allah'a emanet. Technopat'ı seviyorum lakin modlarını sevmiyorum ve sevemeyeceğim de. Bu da ufak bir sitem olsun benden.

  71. Muratcanu.r

   Geçmiş olsun. Bunu tamamiyle zenginleşme çabası olarak görüyorum umarım dava düşer❤️💚

  72. sedat

   Benim merak ettiğim konu varsayalımki ben teknopat oluşumunu diyelim sevmeyen bir kişiyim sahte hesap yolu ve farklı ıp üzerinden bu tip paylaşım da bulundum ve mahkemelik olmanızı sağladım ozaman ne olucak?

  73. Ssfg Gghj

   Olay ne anlatır mısınız? Rica etsem

  74. Yunus HAN

   Teknoseyir karikatür bulmak için kendi yaptıkları bir yapay zeka kullandı size de tavsiye ederim.

  75. Ibrahim Varol

   Saçı ne yapıyoruz sonuç olarak?

  76. Enes

   Ben böyle cool bir avukat görmedim

  77. TOLGA YILMAZ

   Erdil yaşaroğlu linçleri gelecek gibi görünüyor :) edit: Gelmiş bile :)

  78. Black Coffin

   Ülkede her şeyi suistimal edecekler illa neden yaşıyoruz hâlâ burada anlamıyorum gerçekten. Kapılar açılsa yaşlılar hariç kim kalacak şu ülkede.

  79. yörüngesine oturmayan teleskop

   İsmail Hakkı Polat ile olan programı da izlemiştim. Etkileşim olduğunu bilsem canlı izlerdim ama buradan yazayım da not gibi kalsın. Hukuki bir açığı hiçbir etik kural tanımaksızın hunharca kullanarak özellikle pandemi döneminde polis savcı falan görmemiş insanlardan 10 20 30 bin TL kopararak artniyetle inşa edilmiş bir tezgah kurmuşlar. Bundan sonra Erdil Yaşaroğlu ve ekibi, okuyucu karşısında ancak kanser falan olursa sempati toplar. Erdil Yaşaroğlu ve ekibinin dijital kültür üzerine saldıkları zehir çok fazla underrated denilecek forum ve blog sayfalarının sonunu getirdi. Konu hakkında yapılacak en güzel benzetme "Çernobil etkisi". Çok fazla sayıda forum kapanmak zorunda kaldı.

  80. confickerbelasi

   aç gözlü oldukları ve kolay yoldan para kazanma derdindeler...

  81. Bilal Tanrıkulu

   Bilgilendirici ve zevkli bir sohbetti, teşekkürler.

  82. Nostromo

   Arkadaş hiç avukata benzemiyor :)

  83. Hasan Cakmak

   Aldığım DVD NİN sahibi değilim ki, internetten arkadaşıma gönderirsem telife giriyor.Ama aynı arkadaşla evde seyredersek yasak yok.Ama bu arkadaşla diğer arkadaşları toplar ve seyredersek toplu gösterime giriyor.Yarısı seyreder yarısı okey oynarsa basılmaman gerekiyor.Karışık işler hep bunlar.

  84. Sselim Kahverengi

   Hocam istenilen ücreti açıklamışsınız. Türkiye Barolar Birliği Uzlaşma Sağlama Yönetmeliği madde 6/2'de son cümlede " Uzlaşma görüşmeleri sırasında anlaşmazlık konusunda beyan edilen hususlar taraflarca ve avukatlarınca hiçbir şekilde açıklanamaz" ifadesi var. İstenilen ücret beyan edilen husus ise paylaşmanız yasak, sıkıntı çıkabilir.

  85. DCYılmaz

   Erdil xxxxxoğlu zamanında kendi de çaldığı karikatürleri şimdi başkası paylaşınca herkese dava açmaya başladı. Toplumun nefretini çok güzel kazandı son zamanda helal olsun tebrik ederim. prnt.sc/xxnp0x

  86. Goksel S

   geçmiş olsun technopat ailesi konuyla ilgili bir yargıtay kararını alıntılıyorum .. parodi ve gülümsetme amaçlı kullanım tazminat sebebi sayılmamıştır. başarılar dilerim ."dava eserden kaynaklanan mali hakların ihlali sebebiyle tazminat istemine ilişkindir. Mahkemece, telif hakları davacı şirkete ait olan eserin, davalı sendika tarafından izinsiz kullanıldığı gerekçesiyle telif hakkının ihlal edildiğinin tespiti ile maddi tazminata karar verilmişse de, davaya konu eylemde davalının gülümsetme ve parodi amaçlı karikatür kullandığı, .... m. 13'de de ifade edildiği üzere söz konusu kullanımın eserin normal kullanımına engel oluşturmadığı gibi, eser sahibinin meşru haklarına zarar vermediği ve kâr amaçlı olmadığı, ayrıca sahibinin şeref ve haysiyetini ihlal eder bir yönünün de bulunmadığı anlaşılmakla davanın reddine karar verilmesi gerekirken yazılı gerekçelerle karar verilmesi doğru görülmemiş, bozmayı gerektirmiştir. " yargıtay 11. HUKUK DAİRESİ E. 2016/6779 K. 2018/814 yargıtay gülümsetme ve parodi amaçlı kullanımı tazminat sebebi saymamış...mali haklar ihlal edilmemiştir demektedir.

  87. Demir Göktürk

   Geçmiş olsun technopat

  88. Murat YILDIRIM

   Bilmeden böyle bir paylaşım yapan iyi niyetli technopat üyesi (varsa) oluşabilecek mağduriyet durumunda sizin tarafınızdan bilgilendirme ve avukat desteği var mı? Mevcut ekonomik durum göz önüne alındığında, bugün avukat danışma ücretleri bile çok fazla, kaldı ki dava süreçleri var. Kısaca Technopat'da size içerik üreten kullanıcıya bu durum için destek oluyor musunu?

   1. Üstad

    Ali abi kimseyi ortada bırakmaz. Var gücüyle paylaşan arkadaşada hukuki konuda ve her sekilde yardimci olur. Panik yapmayin.

   2. Technopat

    Burada açıkladık: www.technopat.net/sosyal/konu/karikatuer-yueklemeden-davalik-olduk-karikatuer-davalari-ve-telif-haklari-kanunlari.1338595/page-2

  89. Oğuzhan Özseyrek

   boş bir kanun dünyadaki en dandik ülkede bile böyle boş beleş şeyler yok

   1. Sselim Kahverengi

    Bu kanunda bir sıkıntı yok ki. Yarın bir gün sen bir şiir yazsan ve birisi bu sözlerin aynısını alıp şarkı yapsa ve bundan para kazansa sen de hakkını korumak istersin. Ya da konumuzdaki gibi sana ait olan bir ürünün senin onay vermediğin platformlarda, onay vermediğin kişilerce paylaşılması da haksızlık olur.

  90. Beytullah Erdoğan

   Cidden muz cumhuriyeti karikatur video gorsel her ne olursa olsun sosyal medyada paylasiyorsun bu telif hakkina girmez bu paylasimdir. Ben arkadasima aa su muzik guzelmis dinle diye attigimda telif hakkina mi giriyor yani?

  91. Mert Ersoy

   Cezaların bu kadar fahiş miktarlarda olması bence hiç normal değil.

  92. Hi Mmm

   Fırsatçılık resmen.. sevilen ve güzel anılan insanlar artık hakaret yer hale geldiler.. (ki hak ettiklerini düşünür oldum iyice..) gelir kaynağı olarak kullananlar gelirinin %liğini almalı. Gelirin de miktarı göz önüne alınmalı. 100bin kazanan (gelir karikatür üstüne ise) 50bin alsın. Ama adam karikatür den gelir kazanmıyorsa Anlaşma olmalı. En güzeli uyar/kaldır tabiki ama ulaşılamazsa diye cezaları örnek verdim.

  93. Mücahit Simsek

   Hak sahi oldukları kesin ama bunu art niyetli kullandıkları da kesin.

  94. Nanomachines, son

   Teknoseyir'de hamdi abi algoritma yazıp sitedeki bütün paylaşılan karikatürleri sildi.

   1. Koray Ustuner

    @Kahraman Tan Yapay zekayı binlerce fotoğraf ile eğittiler ve sitedeki database i bu zekaya tarattılar.

   2. Kahraman Tan

    algoritma karikatürü nasıl algılıyor acaba muazzam

  95. الحكمة

   bu avukatımızı gören savcı yada hakim ya traş bıcağı hediye edilmeli yada geri kalan kısmının çıkması için davayı 2 ay uzatmalı :D

  96. hakan canpolat

   Yeni bir kanun gelmeli, her şey eser sayılmamalı. Ne kadar rezil bir durum.

  97. Alkin YILMAZ

   eğer belirttiğiniz meblağ uzalaştırıcı (arabulucu) bir avukat tarafından yapıldıysa tekrar tazminat ödemeye hazır olun ,arabuluculukta konuşulan ve görüşülenler sadece taraflar arasında gizli kalması gerekli. Programda bu rakamı (36000 tl) paylaştığınız için ekstradan bir tazminat ödeyebilirsiniz.

   1. Tolga Kütükçü

    İstedikleri ücretler mağdurlar tarafından yüzlerce kez paylaşıldı daha önce. Akıllarına sokmayalım aynı insanlardan yine para isterler.

   2. Sselim Kahverengi

    Gerçekten şimdi baktım Türkiye Barolar Birliği Uzlaşma Sağlama Yönetmeliği madde 6/2'de son cümlede " Uzlaşma görüşmeleri sırasında anlaşmazlık konusunda beyan edilen hususlar taraflarca ve avukatlarınca hiçbir şekilde açıklanamaz" ifadesi var. İstenilen ücret beyan edilen husus ise paylaşmaları yasak, sıkıntı çıkabilir.

  98. sondayim

   Karikatürcüler kendi kendilerini bitirdiler, bundan sonra karikatür görsem yüzümü çeviririm.

  99. Muhammet Küdür

   Abi geçmiş olsun, umarım yapmadığınız bir şey için ceza almazsınız. Telif hakları konusunda ne kadar hassas olduğunuzu zaten biliyoruz.

  100. Emirhan Bilge Bulut

   Bence ben bu davaları açanlarda art niyet arıyorum normal kullanıcılar olarak her önümüze geleni alıp rahat rahat kullanmamamız lazım buna herkes dikkat etmeli fakat gariban Ali amcanın Ayşe teyzenin komik gördüğü bir şeyi facebookunda paylaşmasıda dava edilmemeli. Son kullanıcı neyin telif hakkı var neyin yok bilemez dava edilecekse eğer büyük firma , şahıs gibi emek hırsızlığı yapanlar ya da illegal yollardan(film siteleri mesela) gelir sağlayanlara dava açılmalı. Eğer yüzlerce ufak küçük dava açılıp buradan gelir elde edilip şu düzende garibanı üzüyorlarsa bu gayet art niyettir git büyük caps araklayan ya da haksız kazanç elde eden büyük ve emek hırsızlıklarıyla uğraş garibanın 3 kuruşluk keyfini de bozma derim. Son kullanıcılar olarak da paylaştıklarınızı alırken dikkat edin bilgilendirme videosu için teşekkürler en kısa zamanda davanın düşmesi dileğiyle.